Ile kosztuje klimatyzacja w domu

Wiele osób pyta ile kosztuje klimatyzacja w domu. Czy warto zakładać i jak to obliczyć? Poniżej odpowiadamy na te pytania i postaramy się objaśnić co należy wziąć pod uwagę. Podstawowe punkty to zakup urządzenia, montaż, serwis i zużycie prądu. Dowiecie się o tym wszystkim poniżej.

klimatyzacja-do-domu-rodzaje-gree

Koszt klimatyzatora

Pierwszym największym kosztem jest zakup urządzenia i jego montaż. Tutaj znajdziemy wiele składowych, które musimy wziąć pod uwagę takich jak wielkość pomieszczenia, długość instalacji, możliwość umieszczenia agregatu, dostęp do gniazdka elektrycznego.

 

Dobór klimatyzatora. Najczęściej przyjmuje się 100W ( widełki 80-130W) na metr kwadratowy. Tak więc jeśli mamy pomieszczenie 35m2 należy przyjąć moc chłodniczą na poziomie 3.5kW. Koszt takiego urządzenia  zależnie od modelu i marki zaczyna się od 1500 zł netto a może skończyć się na 8000 zł zależnie od funkcjonalności. Producenci dostarczają nam szeroką ofertę urządzeń. Możemy przebierać w kształtach, kolorze i funkcjach.

KOSZT MONTAŻU KLIMATYZACJI

Po wybraniu i dopasowaniu mocy urządzenia pozostaje nam montaż całego systemu klimatyzacji. Tutaj ceny się różnią zależnie od regionu i okresu montażu. Najtaniej jest w miesiącach listopad – luty kiedy firmy mają najmniej zleceń bieżących. Średnie ceny panują zaraz przed i po sezonie. To jest czas przeglądów i nowych instalacji. Najwyższe ceny i problemy z wolnymi terminami występują od początku maja do końca sierpnia. Wtedy zapotrzebowanie na instalację klimatyzacji rośnie lawinowo. Średnie ceny montażu zależnie od miejsca i czasu wahają się od 1000 do 2000 zł netto.

montaz klimatyzacji

Dodatkowe koszty montażu

Podczas montażu mogą dojść dodatkowe koszty związane z długością instalacji, dodatkowym czynnikiem chłodniczym, wykonaniu bruzd w ścianach i podłogach  by ukryć miedziane rury od klimatyzacji czy odprowadzenie skroplin. Przy większych klimatyzatorach należy też pamiętać o dedykowanym zasilaniu bezpośrednio ze skrzynki z bezpiecznikami.

Przy montażach na dachu lub elewacji budynku ponad 2 piętro dojdą również koszty podnośnika koszowego lub wynajmu rusztowania.

montaż agregatu klimatyzatora

KOSZTY ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Po zamontowaniu i skonfigurowaniu całego systemu pozostaje juz nam się tylko cieszyć posiadanym komfortem w naszym pomieszczeniu. Jednakże cały system musi być zasilany i regularnie serwisowany. Jakie to są koszty?

Większość współczesnych klimatyzatorów do domu posiada już nowoczesne sprężarki inwerterowe. Maksymalny pobór mocy dla klimatyzacji podawany jest w również w kW jednak dla klimatyzacji 3.5kW mocy chłodniczej wynosi  około 1.1kW. Dodatkowo aktualne urządzenia nie pracują w trybie ON-OFF. Zazwyczaj zużycie energii przy przykładowej mocy wynosi 0.4kW do 0.8kWh.

Tak więc dla podanego przykładu musimy policzyć pobór mocy * ilość godzin w miesiącu * stawkę za energię i otrzymujemy koszt energii

0.4 – 0.8kWh * 60 – 90h * 0.68 zł = 16,32 – 48,96 zł

 

 

SERWIS KLIMATYZACJI DO DOMU

Na samym końcu pozostaje policzyć koszty przeglądów. Posiadając klimatyzator należy pamiętać o regularnym serwisowaniu. Monterzy sprawdzają szczelność całej instalacji, czyszczą urządzenie by miało dłuższa żywotność i dokonują dezynfekcji dedykowanym płynem. Większość producentów do utrzymania gwarancji wymaga dwóch przeglądów na rok przed i po sezonie. Średni koszt waha się od 150 zł do 300 zł netto. Więcej informacji o przeglądach znajdziesz na stronie serwis klimatyzacji

Klimatyzacja do domu

Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak dobrać klimatyzację, całość wyjaśniamy pod linkiem Klimatyzacja do domu

Call Now Button